Zasady przyjęcia w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej
1. Poradnie specjalistyczne udzielają świadczeń na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, zgodnie z aktualną ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
2. Skierowanie, o którym mowa w ust. 1 nie jest wymagane w przypadkach:
1) określonych w art. 57 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z póź.zm.
2) w stanach nagłych
3.W razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia świadczenia zdrowotne udzielane są bez wymaganego skierowania w poradniach, gdzie takie skierowanie jest wymagane.
4. Świadczenia rehabilitacyjne finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego udzielane są na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
5. Lekarz kierujący zobowiązany jest do dołączenia kompletu badań diagnostycznych, uzasadnionych aktualnym stanem zdrowia pacjenta, wykonywanych w ramach kompetencji lekarza kierującego, niezbędnych do udzielenia świadczenia.
6. Poradnia zobowiązana jest do prowadzenia ewidencji i przechowywania w dokumentacji medycznej skierowań, na podstawie, których udzielono świadczeń zdrowotnych jak również do udzielania pisemnej odpowiedzi na konsultacje, a w przypadku stałego leczenia do wydawania karty informacyjnej.
7. O objęciu stałym leczeniem specjalistycznym decyduje lekarz specjalista z danej dziedziny.
8. W przypadku udzielenia świadczeń zdrowotnych osobom nieubezpieczonym pobierane są opłaty według cennika stanowiącego załącznik do regulaminu.
Świadczenia zdrowotne, o których mowa w § 41, wykonywane są osobiście przez personel lekarski, personel pielęgniarski lub przez inne osoby wykonujące zawód medyczny posiadające odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia do udzielania świadczeń zdrowotnych wynikające z odrębnych przepisów.
1. Rejestracja pacjentów dokonywana jest:
1) osobiście,
2) przez członków rodziny,
3) przez osoby trzecie,
4) telefonicznie,
2. Świadczenie powinno być udzielone w dniu zgłoszenia, a w przypadku wyznaczenia innego dnia z wyznaczeniem przybliżonej godziny realizacji świadczenia zdrowotnego pacjent wpisywany jest w kolejkę oczekujących według norm i zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych.